Нажмите "Enter", чтобы перейти к содержанию

Організація торгів на електронних майданчиках

Відсутність контролю в сфері державних закупівель стала серйозним приводом для термінового реформування системи. Основний крок, що був зроблений в цьому напрямку – це запуск системи ПроЗорро, що відбувся ще в 2015-му році. Мова йшла про те, що будь-які закупівлі, що проводяться з використанням державного фінансування, повинні контролюватися системою ПроЗорро.

Починаючи з цього моменту, рівень корупції при оголошенні тендерних замовлень знизився в декілька разів. На сьогодні, система ПроЗорро все ще є одним з основних органів, що контролює проведення тендерів, аукціонів, торгів, конкурентних діалогів та інших процедур.

Сьогодні, в ПроЗорро можна знайти не лише звичайні державні закупівлі, але й безліч інших лотів. Щоб впевнитися в цьому особисто, вам буде достатньо перейти за посиланням https://www.ueex.com.ua/exchange-quotations/electric-power/indexes, де у вас буде можливість самостійно обрати той розділ з торгами, що здається для вас найбільш цікавим.

Хто може взяти участь в торгах 

Одне з найбільш частих запитань стосується безпосередньо участі в аукціонах та тендерах. Враховуючи той момент, що система ПроЗорро була створена для того, щоб надати всім учасникам рівні умови, не важко здогадатися, що взяти участь в торгах може будь-хто.

Важливо розуміти, що стати учасником користувач може лише за тієї умови, якщо він правильно підготує заявку, вчасно зможе подати пропозицію, доповнить її відповідною тендерною документацією й так далі.

Сьогодні, всі спроби проведення аукціонів, що не надають рівних умов кожному учасникові будуть марними. Це стосується будь-яких структур і всі ці моменти дуже детально контролюються законодавством країни.

Відповідно, учасниками в торгах можуть стати:

  1. Юридичні особи;
  2. Фізичні особи;
  3. Фізичні особи-підприємці;
  4. Нерезиденти.

Якщо говорити про комерційні торги, то там діють такі ж самі правила, але все-таки є окремі моменти, які також потрібно враховувати. 

Перш за все, мова йде про те, що організатор має право відбирати переможця не лише за ціновим фактором, але й за іншими критеріями. Мова йде про такі вимоги до учасників, як:

  • Кваліфікація;
  • Наявність відповідного обладнання;
  • Репутація;
  • Гарантія якості продукції.

Приватні замовники не використовують державних коштів, що дозволяє їм звертати увагу на раніше перераховані критерії. Варто зазначити, що фактор відсутності державного фінансування не анулює обов’язкового гарантування рівних умов для кожного учасника.

Хто може стати організатором торгів

Насправді, створення аукціону не є більш важкою процедурою ніж участь в ньому. Перше, що потрібно для того, щоб створити власний аукціон – це обрати один з електронних майданчиків та пройти на ньому реєстрацію.

ТБ Українська енергетична біржа – це один з майданчиків, який можна розглянути в якості прикладу того, як повинен виглядати подібний ресурс. 

Що стосується того, хто може стати організатором аукціону, це можуть бути:

  1. Державні установи – частіше за все, ними проводяться відповідні закупівлі в форматі створення тендерних оголошень;
  2. Комерційні компанії – це можуть бути приватні підприємства, що зацікавлені в реалізації своєї продукції або ж наданні певних послуг споживачам;
  3. Юридичні та фізичні особи – такі торги зустрічаються набагато рідше, хоча в них також є законна можливість створювати відповідні оголошення.

Що стосується заборон, то взяти участь в торгах не можуть лише ті особи, які раніше були помічені за спробою обходу системи та обмеження вільного доступу для всіх користувачів. Основний принцип торгів – це надання рівних умов всім учасникам і ті користувачі, які цього не дотримуються, не мають можливості надалі працювати з системою ПроЗорро.

Як можна отримати повідомлення про результати торгів

Учасники електронних торгів часто задаються питанням, яким чином вони можуть дізнатися про кінець певного лоту.

Насправді, все робиться за стандартним принципом і беручи участь в боротьбі за якийсь конкретний лот, ви отримаєте відповідне повідомлення відразу після того, як було визначено переможця.  Саме повідомлення надійде до вас незалежно від того, чи станете саме ви переможцем в боротьбі за обраний лот.

Якщо ж говорити про результати лотів, в яких ви не брали участь, то всю цю інформацію можна дізнатися у відповідному блоці з результатами на обраному вами електронному майданчику.

Для зручності, у вас є можливість налаштувати розсилку й одним з доступних способів отримувати інформацію про початок та закінчення торгів. Отримувати подібні повідомлення ви можете на електронному адресу, вайбер або телеграм. Тут все залежить від того, який спосіб буде найбільш зручним саме для вас. Все це дуже просто налаштовується і не відніме у вас багато часу.