Обговорення довкола земельного законопроекту тривали роками. Верховною Радою в ніч на 31 березня 2020 року було прийнято рішення про зняття мораторію на продаж земельних ділянок. Ця подія стала по-справжньому резонансною в Україні. Потрібно було створити такий процес, який би був не лише ефективним, а й вільним від корупції і не і сірих схем. Така система розроблена, яка дозволяє продавати товари відкрито та чесно – Прозорро.Продажі.
Закон про реалізацію земельних угідь на відкритих аукціонах Прозорро.Продажі
До моменту ухвалення законопроекту під мораторієм було близько 97% із 43 мільйонів гектарів усіх земельних ділянок. Ця цифра є понад 50% земельного фонду України. Найчастіше земельні ділянки перебувають у руках фізичних осіб як приватних паїв. Такі паї отримали селяни після ліквідації колгоспу. Упродовж 30 років незалежності України так ніхто з них не зміг використати такий актив за власним бажанням.
До набрання чинності закону щодо регулювання реалізації земельних угідь, найчастіше, паї здавалися в оренду. Варто зазначити, що умови оренди були не надто вигідними. Також такі паї передавалися у спадок або ж продавалися за нелегальними тіньовими схемами. Люди, як правило, не могли використовувати свою нерухомість як заставу для отримання кредиту у банку.
Оскільки для запуску повноцінного ринку була потрібна розробка ще переліку нормативно-правових актів, влада передбачила деяку відстрочку. Згідно з такою відстрочкою, реалізовувати землю сільськогосподарського призначення почали лише з 1 липня 2021 року. Але в цьому процесі є певні обмеження, які діятимуть до 2024 року. Саме в той період очікується захід щодо включення великих гравців у реалізацію земельних угідь, що здатне суттєво вплинути на ціну таких активів.
Основні положення законопроекту щодо реалізації земельних ділянок в Україні:
- До відкритих аукціонів допускається лише фізичні особи, які мають громадянство України;
- Один покупець не може купити понад 100 га земель;
- Юридичні особи зможуть купувати земельні ділянки починаючи з 2024 року;
- З 2024 року збільшиться допустима величина для однієї людини – 10 тисяч гектарів;
- Іноземні особи не можуть купувати сільськогосподарські угіддя.
Продавати землі, що належать державі, заборонено їх лише можна передавати у тимчасове використання, тобто в оренду на електронних майданчиках у Прозорро.Продажі.
Першими особами на придбання земельних ділянок є фермери, які раніше орендували паї у городян.
Вартість землі не повинна бути нижчою за показник, який встановлено при проведенні нормативної грошової оцінки.
Закон про продаж землі в Україні на порталі Прозоро.Продажі
Земельні ділянки можна продавати через систему Prozorro.Sale. Ця система є державною та розроблена з метою викорінення корупції сірих схем та інших махінацій, що відбувалися при закритих аукціонах.
Для участі у торгівлі потрібно пройти реєстрацію на одному з майданчиків, які є акредитованими сайтом системи Прозорро.Продажі. Зокрема, до такого сайту належить Українська універсальна біржа https://sale.uub.com.ua/news/zakonoproekt-pro-prodazh-zemli-na-aukcionah-prozorro-sale. Після проходження реєстрації на даному сайті можна переглянути земельні ділянки, що цікавлять.