Відкриті електронні торги є одним із найпоширеніших варіантів публічних закупівель. Якщо подивитися статистику, то найбільша частина виконується саме відповідно до умов відкритих електронних торгів. Для того щоб зрозуміти, що при виконанні закупівель виконується саме порядок відкритих торгів, достатньо звернути увагу на вартість закупівель, яка становить не менше півтора мільйонів гривень для робіт, що надаються, і 200.000 гривень для послуг і товарів. Поруч із обов’язковою умовою відкритих торгів є наявність конкуренції над ринком.
До найістотніших переваг відкритих електронних торгів належить високий рівень законодавчої регуляції. Таким чином, коли на торгівлю є чіткий регламент та законодавче регулювання виконуються на високому рівні, бізнес може мати впевненість у надійності виконання закупівель, що зумовлює значну перевагу відкритих електронних торгів перед іншими варіаціями угод. Поряд з цим слід зазначити додаткову класифікацію на українську та європейську модель, яка обумовлюється сумою закупівлі, що фігурує.
Основні етапи відкритих тендерів
Тут слід зазначити, що залежно від того, яка використовується модель, тобто європейська чи українська, етапи можуть певним чином відрізнятися. Проте загалом цілком можливо вказати основні пункти до виконання відкритих торгів.
Починається весь процес публікації замовником тендерної документації та власне відомостей про те, що проводяться конкурсні торги. Після цього слідує період, коли до замовника можуть звертатися постачальники з тими чи іншими вимогами чи питаннями, а також постачальники можуть надсилати власні скарги до Українського Антимонопольного Комітету. Коли попередній етап закінчується, постачальники можуть завантажувати власні документи, тобто пропонувати власні варіанти постачання.
На наступному етапі починається так званий редукціон, тобто особливий тип аукціону, коли спочатку виставляється найвища вартість, після чого виконується послідовно зниження вартості. Далі слідує кваліфікація, тобто період, коли замовник розглядає документацію постачальників. Після цього визначається той, хто отримує тендер. Коли замовник обрав того чи іншого постачальника, починається період, коли інші постачальники можуть оскаржити це рішення та звернутися до Антимонопольного Комітету України. По завершенню попереднього етапу укладається угода між замовником та постачальником.
Що можна придбати в системі Прозорро.Продажі
Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища повідомило про реалізацію деревини користувачами лісу виключно на аукціонах у режимі онлайн.
Як повідомляє повідомлення на сайті Міненергетики, Кабміном 4 грудня 2019 року було прийнято постанову «Про реалізацію експериментального проекту з проведення електронних аукціонів з продажу необробленої деревини».
Ця постанова затверджує Порядок здійснення експериментального проекту проведення онлайн торгів щодо реалізації певних партій. Порядок передбачає, що реалізація деревини здійснюватиметься на онлайн-майданчику Української енергетичної біржі та на інших онлайн-торгах. Учасниками таких торгів можуть стати як звичайні українці та юридичні особи – резиденти, так і іноземні юридичні особи.
Торги відбуваються із зростанням вартості, а у разі, якщо переможця не вдасться визначити, проводяться повторні торги зі зниженням стартової вартості, яка не повинна бути нижчою, ніж собівартість самого дерева. Якщо ж переможця визначено, то він обов’язково має внести передоплату у розмірі 10% згідно з підписаним договором купівлі-продажу.
Цей проект, який ініціювало Міністерство екології та енергетики, стартував 1 лютого 2020 року.
Не підлягає цьому експерименту реалізація деревоматеріалів згідно із законом «Про публічні закупівлі», необхідні для потреб нацбезпеки та оборони, усунення надзвичайних ситуацій, потреб населення та згідно з договорами, укладеними колективом.
На даний момент у розпорядженні користувачів знаходиться все, для забезпечення системою онлайн-торгівель саме тих результатів, що є найбільш привабливими в конкретному сегменті. Основа подібного плану аукціонів https://sale.ueex.com.ua/news/torgy-po-zemli-vidbuvatymutqsya-u-systemi-prozorro-prodazhi допомагає приносити результати, що цікавлять користувача, адже всі торги здійснюються максимально відкрито і гарантують різні переваги, які неможливо проігнорувати. Для винесення з ситуацій, що склалися, певних і досить цікавих результатів, необхідно максимально докладно поставитися до зазначеного сегменту.